fbpx

O defektach w malowaniu proszkowym pisaliśmy już w kilku artykułach, omawiając m.in. wadę związaną z rybimi oczami czy też ze słabym przyleganiem farby. W niniejszym materiale opiszemy natomiast usterkę o dość enigmatycznej nazwie: wsteczna jonizacja. Czym jest? Jak zapobiec jej powstaniu? O tym poniżej.

Wsteczna jonizacja – co to takiego?

Wsteczna jonizacja pojawia się wtedy, kiedy następują zakłócenia w przepływie farby na wygrzanej powłoce. Widać to szczególnie na krawędziach i narożnikach malowanych części, przypominając wyglądem igiełkowanie, czyli liczne, drobne zagłębienia. Przyczyn powstania wstecznej jonizacji może być kilka, a wśród nich: wysokie napięcie, zbyt duża grubość powłoki, a także niewłaściwa odległość między pistoletem a lakierowaną częścią.

Wsteczna jonizacja – jak sobie z nią radzić?

By nie dopuścić do powstania nieestetycznego efektu wstecznej jonizacji, należy przestrzegać poniższych zasad:
1) dbać o odpowiednie napięcie pistoletu: nie może być zbyt wysokie,
2) przestrzegać wymogów dotyczących grubości powłoki zawartych w karcie technicznej,
3) optymalnie dopasować odległość między pistoletem a malowanym detalem.
Jeśli jesteś początkującym lakiernikiem, możesz mieć trudności z utrzymaniem parametrów. Jest jednak na to sposób… O tym poniżej.

By problem wstecznej jonizacji nigdy Cię nie dotyczył…

…w malowaniu proszkowym postaw na pomoc ekspertów! Doświadczeni specjaliści, którzy pracują na wysokiej klasy sprzęcie są w stanie bez trudu uniknąć wszelkiego rodzaju defektów,w tym problemu ze wsteczną jonizacją. W efekcie malowane powierzchnie, np. felg, ogrodzenia czy innych elementów prezentują się estetycznie i atrakcyjnie, a dodatkowo wyróżnia je wzorowa odporność na korozję i różnego rodzaju uszkodzenia. Jeśli chcesz skorzystać z takiej usługi malowania proszkowego w Krakowie, zapraszamy do Stelco! Nasza lakiernia proszkowa znajduje się przy ul. Góra Libertowska 3. W razie pytań, służymy pomocą pod numerem telefonu: 731 290 490.