fbpx

W jednym z naszych artykułów omawialiśmy już zagadnienie malowania proszkowego drewna w kontekście zalet technologii oraz korzyści z jej zastosowania. W niniejszym materiale przedstawimy ten temat z nieco innej perspektywy, ponieważ jesteśmy przekonani, że jest mnóstwo ciekawych faktów na temat malowania drewna, o których najprawdopodobniej nie miałeś pojęcia.

Malowanie drewna – tego o nim nie wiedziałeś

malowanie proszkowe drewnaDrewno jest wspaniałym, lecz przy tym również bardzo problematycznym materiałem, jeśli chodzi o jego malowanie. Proszkowe technologie zyskują coraz większą popularność, a wielu ekspertów twierdzi, że do nich należy przyszłość. Jak jednak przedstawia się ich teraźniejszość? Na to i kilka innych pytań odpowiadamy poniżej:

1. Zastanawiałeś się, ile pieniędzy wydaje się na świecie na malowanie drewna? Lakiery pochłaniają każdego roku ok. 8 miliardów euro, co stanowi ok. 9% światowego rynku farb. Nie mniej imponujące są kwoty przeznaczane na produkcję lakierów do drewna, ponieważ sięgają one ok. 1.25 mld euro, co stanowi 7% rynku produkcji farb i lakierów.

2. Gdzie sprzedaje się najwięcej lakierów do drewna? Głównymi importerami są kraje Azji i Pacyfiku, wśród których prym wiodą Chiny, które kupują 60% wszystkich wyprodukowanych na świecie lakierów do drewna. Drugie miejsce wśród kupców zajmują kraje Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zaś trzecie kraje Ameryki.

3. Jakie farby dominują w malowaniu drewna? Rynek farb tradycyjnych nadal wiedzie prym, dlatego wciąż największą popularnością cieszą się farby bazujące na rozpuszczalnikach. Tendencje ekologiczne są jednak coraz silniejsze, w związku z czym coraz częściej sięga się tu po malowanie proszkowe.

4. W jakiej branży wykorzystuje się malowanie drewna? Największe zapotrzebowanie na farby do drewna odnotować można w branży meblarskiej, ponieważ drewno znajduje tu najszersze zastosowanie.

5. Drewno wciąż jest bardzo istotnym materiałem budowanym, dlatego z powodzeniem korzysta z niego branża budowlana. 40% lakierów do drewna wykorzystuje się tu do krycia powierzchni drewna znajdującego się na zewnątrz.

To by było na tyle w temacie ciekawostek dotyczących lakierowania drewna. Mamy nadzieję, że farby proszkowe wkrótce opanują również i ten obszar. Póki co zapraszamy do skorzystania z usługi malowania proszkowego w Krakowie! Szczegóły naszej oferty znajdziesz TU.