fbpx

Śrutowanie to jedna z metod obróbki metalu, którą wykorzystujemy w naszej lakierni w Krakowie. wykorzystująca ścierniwa, takie jak korund czy szklane kulki. Po to rozwiązanie sięgamy również w naszej lakierni w Krakowie, wykorzystując w tym celu specjalne ścierniwa, jakim są korund czy szklane kulki. W ramach ciekawostki opowiemy Wam jednak co nieco o alternatywie dla ww. materiałów, bo jak się okazuje w procesie śrutowania można również korzystać ze ścierniwa wykonanego z… roślin! Jak to możliwe? O tym poniżej.

Na początek: czym jest śrutowanie

Śrutowanie to jedna z metod obróbki elementów stalowych. Dzięki niemu jest możliwe ich oczyszczenie, wzmocnienie i wypolerowanie. W efekcie zabiegu powstaje gładka, równa i czysta powierzchnia, którą można z powodzeniem poddać dalszym zabiegom, np. malowaniu proszkowemu. To, jaki stopień czystości metalu uzyskamy wskutek śrutowania w dużej mierze zależy od czynników, takich jak:
– ciśnienie sprężonego powietrza,
– kąt strumienia,
– odległość dyszy od strumienia.
Bardzo ważny jest również rodzaj wykorzystanego w procesie ścierniwa. W powszechnym użyciu są tu piasek, szkło, metal czy nawet lód. Nie wszyscy wiedzą, że w śrutowaniu można również wykorzystywać rośliny.

Granulaty roślinne w śrutowaniu

śrutowanie roślinyŚcierniwo wykonane z odpadów roślin idealnie nadaje się do delikatnej obróbki. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że tak miękkie materiały nie są w stanie obrabiać metalowych konstrukcji. Okazuje się, że to jednak możliwe!

Wśród najczęściej wykorzystywanych w śrutowaniu granulatów roślinnych znajdują się rozdrobnione elementy pochodzące z:
– kolby kukurydzy,
– skorupki orzechów kokosowych, laskowych, włoskich czy migdałów,
– pestki moreli, brzoskwiń, śliwek czy oliwek.

By elementy tych roślin sprawdziły się w śrutowaniu, przygotowuje się je w specjalny sposób, rozdrabniając je na określonej wielkości ziarna. Charakterystyczne dla tego rodzaju ścierniwa jest niska gęstość oraz związana z tym niska gęstość nasypowa oraz niska masa każdego z ziaren. Ponadto granulaty wykonane z roślin wyróżnia wysoka absorpcja wody i oleju, co pozwala stosować je w suszeniu elementów w suszarkach wibracyjnych. Ich największym atutem jest wysoka dostępność i niska cena.