fbpx

Czy wiesz, że… trwałość powłoki cynkowej, którą uzyskujemy w wyniku cynkowania ogniowego, wynosi średnio ok. 30-50 lat? Oznacza to, że wystarczy jeden zabieg wzmacniania blachy za pomocą tej metody, by uchronić ją przed korozją na prawie pół wieku! Nie ma chyba lepszej rekomendacji dla tego procesu. Więcej na jego temat przeczytasz poniżej.

Cynkowanie ogniowe – na czym polega?

cynkowanie ogniowe krakowNa proces cynkowania ogniowego składa się kilka czynności, których efektem jest powłoka cynkowa odporna na korozję. Pierwszym etapem procesu jest obróbka, która polega na usunięciu z cynkowanego elementu wszelkich zanieczyszczeń i otłuszczeń.

Po wygładzeniu i odtłuszczeniu powierzchni konieczne jest jej przepłukanie. Tak przygotowany element można poddać trawieniu, a mianowicie zabiegowi usunięcia wszelkich substancji niemetalicznych, np. korozji i zgorzeliny. By osiągnąć ten cel, najczęściej stosuje się specjalne kąpiele w roztworze kwasu solnego. Jeśli taka kąpiel nie poskutkuje, należy zastosować kąpiel w kwasie chlorowodorowym lub w ostateczności kwas fluorowodorowy bądź jego mieszankę z kwasem chlorowodorowym.

Po etapie trawienia następuje proces topnikowania, czyli zanurzenia elementu w wodnym roztworze chlorku cynku i chlorku amonu. Dzięki temu zabiegowi jest możliwy prawidłowy przebieg procesów chemicznych w czasie cynkowania.

Po kąpieli konieczne jest wysuszenie elementu w temperaturze ok. 120-150 stopni Celsjusza. Po tym zabiegu pozostaje nam już tylko jeden, ostatni krok: cynkowanie.

Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu elementu w kąpieli cynkowej o temperaturze ok. 460 stopni Celsjusza. Podczas tego zabiegu następuje dyfuzja cząsteczek cynku do zewnętrznej warstwy stali, w efekcie czego na powierzchni elementu powstaje powłoka cynkowa.

Powłoka cynkowa wyróżnia się wysoką solidnością, trwałością i odpornością na uszkodzenia. Jej największym atutem jest też wspomniana już wyżej antykorozyjność, która chroni element przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. I to bez konieczności renowacji!