fbpx

W centrum amerykańskiego przemysłu hutniczego, czyli w Pittsburghu rok temu powstał wyjątkowy budynek z oddychającą fasadą, pokrytą powłoką proszkową. Budowla została niedawno doceniona przez architektów na całym świecie, czego efektem jest nagroda R+D przyznawana każdego roku przez magazyn „Architect”.

Kilka słów na temat budowli

malowanie proszkoweFasada, o której mowa to część wieży PNC Plaza – siedziby korporacji PNC, który został otwarty dokładnie rok temu, w październiku 2015 roku. Już wtedy było wiadomo, że to najbardziej ekologiczny budynek na świecie, ponieważ opiera się na najnowszych i najbardziej przyjaznych technologiach, wśród których na pierwszy plan wysuwa się malowanie proszkowe. Do pokrycia paneli wykorzystano bowiem fluoropolimerowe farby proszkowe bez rozpuszczalników, ale za to z wysoką odpornością na promieniowanie UV. Dzięki temu panele mogą się cieszyć trwałym i wyrazistym kolorem na długie lata. Budynek posiada ponadto metalową fasadę zabezpieczoną farbą proszkową, która ma ciekawą właściwość… może oddychać.

Nagroda za innowację

Fasada typu „double skin” zastosowana w PNC Plaza, to naturalny wentylator, który nie wymaga wykorzystywania elektrycznych wiatraków, dzięki czemu obiekt zużywa zdecydowanie mniej energii. Ta rewelacyjna właściwość została w tym roku doceniona przez gremium architektów z magazynu „Architect”, wręczających nagrodę za najbardziej innowacyjny projekt architektoniczny w danym roku. Ich zdaniem oddychająca fasada zasługuje na nagrodę, ponieważ jest świetnym połączeniem walorów dekoracyjnych z jej niepowtarzalną funkcjonalnością.