fbpx

W naszych artykułach poruszaliśmy już temat malowania proszkowego powierzchni zbudowanych z drewna czy tworzyw sztucznych. Warto wiedzieć, że wachlarz materiałów, które można pomalować w tej technologii wciąż się poszerza, a za pomocą farb proszkowych można pomalować również szkło! Chcesz poznać więcej szczegółów? Czytaj dalej!

Malowanie proszkowe szkła – jak to możliwe?

malowanie proszkowe szklaMalowanie proszkowe jest możliwe w przypadku materiałów elektrycznie przewodzących, takich jak elementy metalowe. Wiadomo zaś, że szkło jest izolatorem – jak zatem pomalować je proszkowo? Jest to możliwe, jeśli zadbamy o odpowiednie warunki, czyli o odpowiednią wilgotność względną otoczenia, dzięki której na powierzchni szklanych elementów wytworzą się ładunki elektryczne.

Malowanie proszkowe szkła – przebieg procesu

By umożliwić pomalowanie proszkowe szklanych części, należy sięgnąć po sposoby, które umożliwią skrócenie odległości ładunku do uziemienia. Przykładowo w przypadku malowania butelki, warto do jej środka włożyć kawałek uziemionego pręta, a następnie rozpocząć napylanie farby proszkowej. W kolejnym kroku wystarczy już tylko stopienie i utwardzenie powłoki, najlepiej w temperaturze ok. 180 stopni Celsjusza.

Jaka jest jakość powłoki proszkowej na powierzchni szklanej?

O ile farba proszkowa dokładnie okrywa pomalowany element szklany, efekty malowania proszkowego powinny nas usatysfakcjonować. Problemem może się okazać powierzchnia z widocznymi odcięciami warstwy, przez które wilgoć dostaje się pod powłokę, a co za tym idzie – niszczy ją. Jednak przy zachowaniu podstawowych zasad malowania proszkowego, można liczyć na wspaniałe efekty wizualne, które nie odbiegają jakością od powierzchni malowanych farbami rozpuszczalnikowymi. Dodatkowo pomalowane proszkowo szkło ma cudowną właściwość – jest ciepłe w dotyku i łatwe w zadrukowywaniu, co znajduje doskonałe zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jedyna przeszkoda, na jaką można napotkać w przypadku pomalowanych proszkowo opakowań szklanych to trudność w łączeniu kolorów i efektów na jednej powierzchni – nadają się one jedynie do nadruku prostych, jednolitych wzorów.